Obsah
Kříže pod Ptačím vrchem
Památková ochrana
Objekt není nemovitou kulturní památkou
Popis
Za vrchem Ptáčnicí, mezi Kolešovicemi a Švihovem, je několinásobná křižovatka. Sbíhají se tu cesty od Kolešovic, od Švihova, od Pšovlk, od Zderazu a od Čížkova. Vedla tudy kdysi státní silnice od Kolešovic do Jesenice.
Na křižovatce stojí železný křížek s kamenným podstavcem, z doby nedávné. Tři lípy jej chrání proti nepohodě. Lid říká tomuto křížku "Francouzský". Nynější není původní a zůstal mu po předchůdci jen přívlastek. Místní tradice doplněna historií vypráví následující: bylo to za válek napoleonských roku 1813. Jeden voj francouzský pod vedením generála Vaudamme přešel Krušné hory a vrthl do Čech. Byl však od vojska ruského u Chlumce poražen a se zbytkem asi 10 tisíc mužů zajat.
Rozprášené hloučky francouzské se snažily se uprchnouti. Byly pronásledovány. Několik takových uprchlíků bylo dopadeno asi také na této křižovatce. Nechtěli prý se vzdáti , a tak byli na místě porubáni. Mrtvoly byly pochovány jednak na křižovatce a jednak na poli blíže u Švihova, kde se dnes říká U Třech křížků. Stařeček Šneiderových se dobře pamatoval. Byly tři, dřevěné a stejně daleko od sebe rozestaveny. V místech těch se částo přicházelo na koňské a lidské hnáty.
(Karel Fibiger: Stůj noho, posvátná půda, kamkoliv kráčíš. Vyšlo: Sborník podbořansko-žlutický, příloha časopisu Královický obzor, 1923-24).
Nechybělo mnoho a z Francouzského kříže zbyl jen tento příběh. Zpustošená památka byla v roce 2007 obnovena společným úsilím Obce Kolešovice, Svazku města a obcí Rakovnicka a Vlastivědného sboru Rakovnicka s okolím za finančního přispění Středočeského kraje. Spolu s Francouzským křížem byly obnoveny také tři zmíněné dřevěné kříže z místní polohy "U Třech křížků". Dřevěné kříže tesal Luboš Vokoun z Křivoklátu.
Francouzský kříž je v současnosti opět zničený.
Poloha
Na rozcestí polních cest pod Ptačím vrchem, jihozápadně od obce.
Souřadnice
GPS WGS 84: N50 07.517 E13 34.886
Fotografie
Klikni na náhled pro zvětšení